RU
phone-icon 0 800 807-888
Найцікавіші факти про кредити та банки

Найцікавіші факти про кредити та банки

22 січня 2019

Ви ніколи не замислювались над тим, коли з'явилися перші кредити? Якщо вважаєте, що послуги кредитування виникли лише кілька століть тому, то Ви помиляєтесь. Вони з'явилися одночасно з появою грошових коштів, а це було трохи більше тисячі років тому. За цей час накопичилося безліч цікавих відомостей про банки та банківські позики. Пропонуємо розглянути найцікавіші з них.

 1. Хоч Швейцарія й вважається країною з найнадійнішою і найстарішою банківською системою, однак перша офіційна банківська організація була створена в 1584 році у Венеції. Це місто мало вигідне географічне положення, через нього проходило кілька важливих торгових шляхів.
 2. До речі, під час ревізії одного швейцарського банку виявили незакритий рахунок, який належав товаришеві Леніну. Правда, на рахунку Володимира Ілліча виявилося всього лише 13 франків. Щоб Ви розуміли, в Швейцарії налічується близько 400 комерційних банківських організацій, на зберіганні яких знаходиться 54 трильйона доларів.
 3. Banca Monte dei Paschi di Siena – так називається найстаріший світовий банк. Дана фінансово-кредитна організація була створена в 1472 році в Італії.
 4. Прототипом БКІ служили організації 19 століття, які займалися збором інформації про підприємства та торговців. Отримані відомості вони передавали замовникам. Дані свідчили про надійність ділових партнерів. Подібні довідкові бюро з'явилися в Росії лише в 20 столітті. Контори були не тільки приватними, а й діяли при професійних об'єднаннях.
 5. Високою популярністю в економічно розвинених державах користується споживче кредитування. Всього за 1 рік жителі Європи оформляють банківських позик на 166 мільярдів євро.
 6. Раніше кредитори не користувались ніякими скоринговими програмами. Рішення про надання грошових коштів в борг приймалося залежно від зовнішнього вигляду позичальника. Бідна людина намагалася вижити, селянин бажав купити нову худобу, а багач хотів придбати предмети мистецтва чи раба. Права кредиторів захищалися законом, та вони все одно вибирали позичальників дуже ретельно і не хотіли ризикувати.
 7. У середньовіччя заробіток на відсотках вважався тяжким гріхом. Церква не схвалювала такий спосіб отримання доходу. Наприклад, в 1179 році стягувати відсотки було заборонено. Інакше позбавляли причастя. Пізніше покарання посилили – в 1274 році Папа Григорій X вирішив виганяти людей з держави за такі дії.
 8. Перші позики видавалися виключно на особисті потреби. Так, бідний селянин просив у щасливця сусіда зерно в борг. Суть позики наступна: отримане в борг насіння сіяли, а з зібраного врожаю повертали позикодавцеві борг разом з відсотками. Так само відбувалось і з позичанням домашньої худоби, її повертали разом з народженими тваринами. Кредитори не мали права вимагати у фермерів повернення позики до збору врожаю. А якщо рік був неврожайний через погоду, відсотки скасовувалися.
 9. Як ви думаєте, кого називають найбільш злісними неплатниками? Не повірите, але мова йде про середньовічних королів! У багатьох монархів була така звичка – позичати велику суму і не повертати. Найчастіше кредитори, що наполягали на погашенні заборгованості, незабаром ставали банкрутами.
 10. Найбільше пограбування банку, яке внесли до Книги рекордів Гіннеса, відбулося у 1945 році. Тоді в Німеччині з Рейхсбанку масово вивезли цінності. Зникло безліч культурних цінностей і величезна частина золота III Рейху. Награбоване майно відвезли в невідомому напрямку. Якщо перерахувати на нинішні ціни, то банківська організація зазнала збитків у розмірі 5 мільярдів доларів.
 11. Плем'я кваткутл має свої незвичайні традиції, що стосуються позик. Боржник замість розписки залишає своє власне ім'я. Поки позичальник не поверне борг, інші індіанці звертаються до нього тільки за допомогою дивних звуків або жестів.
 12. Давня Греція теж має цікаві факти, пов'язані з кредитуванням. Наприклад, кредитори могли на законних правах розмістити на землях своїх позичальників спеціальні таблички, які називалися hypothéke (слово перекладається як іпотека). Такі таблички означали, що в разі неповернення кредитних коштів землі перейдуть у власність позикодавця.
 13. Також в Стародавній Греції існували так звані «міняйли». Трапезити брали на збереження кошти, договори, документи. Крім експертизи грошей та обміну вони також займалися різними кредитними операціями. Наприклад, видавали кредити під заставу майна (нерухомого та рухомого). В якості застави давали рабів, кораблі та морські вантажі. Найчастіше трапезитами виступали багаті храми.
 14. А ось в Стародавньому Римі боржника могли запроторити до в’язниці за непогашення заборгованості. Щоб вийти на свободу позичальник повинен був протягом місяця сплатити викуп. В іншому випадку кредитор мав повне право вивести свого боржника на невільничий ринок і продати як товар.
 15. Як показали археологічні розкопки на території Ассирії, Єгипту і Вавилона вперше про кредити згадувалось у VIII столітті до нашої ери. У той час вже благополучно розвивалося лихварство – видача коштів під відсотки. Ще одним цікавим фактом про кредитування є глиняні таблички. Це особливі банківські квитки, які вважаються аналогом цінних паперів.
 16. А ось на півночі Італії банки надають фермерам позики під заставу, вгадайте чого? Нізащо не здогадаєтеся! Звичайно ж, сиру! Уявляєте, тут в спеціальному сховищі банківські організації зберігають головки пармезану. Термін кредитування згідно таких умов становить 2-3 роки. Якщо сировар не встигне повернути позикові кошти до того моменту, коли дозріє пармезан, банк буде змушений реалізувати сир, щоб компенсувати свої збитки.
 17. Статистичні дослідження показали, що чоловіки, коли вибирають банк, дивляться тільки на популярність фінансово-кредитної організації. А ось представниці слабкої статі мають інший підхід. Вибираючи банк, жінки дивляться на відсутність комісій, швидкість обслуговування і можливість достроково погасити позику.
 18. А Ви знали, що в місті Ер-Ріяд – столиці Саудівської Аравії, функціонує банк, який обслуговує тільки жінок? Крім клієнток, тут і банківські фахівці виключно жіночої статі. Так, прекрасна половина бере участь в економічному житті мусульманської держави, не порушуючи жодних вимог ісламу.
 19. Ви, напевно, чули, що якщо під час зняття грошей в банкоматі вести код навпаки, то пристрій видасть кошти, але затисне їх в лотку і паралельно пошле в поліцію сигнал тривоги? Так ось, таку систему безпеки запатентували в США, проте жоден виробник банкоматів чи банк не захотів застосовувати її на практиці.


Голосів: 0, у середньому: 0 з 5
  Оцініть статтю!

Гроші будуть у Вас вже в 22:55

Сума:
грн.
Термін:
дн.

Останні новини

 Вітаємо з новорічними святами

Вітаємо з новорічними святами

Новий рік 2019

29 грудня 2018

Переможці 5-го етапу акції "Грошовий листопад"

Переможці 5-го етапу акції "Грошовий листопад"

Фінальний розіграш завершено. Всі призи знайшли своїх переможців!

28 листопада 2018

Переможці 4-го етапу акції "Грошовий листопад"

Переможці 4-го етапу акції "Грошовий листопад"

Чергові 6 щасливчиків виграли гроші

20 листопада 2018

Останні статті

Технологія блокчейн - чи є інтерес у банків?

Технологія блокчейн - чи є інтерес у банків?

У статті йдеться про зацікавленість банків у використанні технології блокчейну

27 січня 2020

Як знайти розумний баланс між накопиченням і марнотратством?

Як знайти розумний баланс між накопиченням і марнотратством?

Мотивуюча стаття - заклик діяти у напрямі фінансового благополуччя

19 листопада 2019

5 правил безпеки відправки онлайн-переказів

5 правил безпеки відправки онлайн-переказів

Випадки, за яких слід дотримуватися безпеки при користуванні електронними переказами

11 листопада 2019